مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 302منبع: خبرگزاري مهر
کد خبر : 10007129 12:12:00 | 1396/11/25

مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی گفت:سال آینده نیروگاه‌هایی با راندمان ۶۰ درصد وارد شبکه تولید می‌شوند.

غلامرضا مهرداد، مدیرکل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی، بیشترین میزان مصرف گاز در کشور را متعلق به بخش خانگی عنوان کرد و گفت: در بخش تامین گازی کشور، اولویت با بخش خانگی است که مازاد این مصرف به بخش صنعت و نیروگاهی اختصاص می‌یابد. به همین دلیل نیروگاه‌ها و سایر بخش‌های صنعتی علاوه بر گاز مقداری سوخت مایع نیز به‌عنوان جایگزین، ذخیره دارند.
وی ادامه داد: در فصل گرم سال بالغ بر ۹۵ درصد سوخت نیروگاه‌ها از طریق گاز مصرف تامین می‌شود؛ این در حالی است که در فصول سرد سال، این سوخت‌رسانی گاهی به ۴۰ درصد هم کاهش می‌یابد. به این ترتیب در فصول گرم سال ۱۵۰ میلیون مترمکعب روزانه تخصیص گاز به نیروگاه‌ها می‌شود و در فصول سرد نیز به‌طور روزانه شاهد گازرسانی ۷۰ میلیون مترمکعبی هستیم.

این مقام مسوول در وزارت نیرو، متوسط راندمان نیروگاه‌های کشور را ۳۷ درصد دانست و افزود: با توجه به اینکه میانگین راندمان نیروگاهی در کشورهای توسعه یافته اروپایی حدودا ۴۰ درصد یا کمی بیشتر است می‌توان گفت میانگین راندمان نیروگاهی کشور چندان پایین نیست. البته این موضوع به معنای بی نیازی بخش نیروگاهی کشور به نوسازی و سرمایه‌گذاری نیست. گفتنی است در کشورهای توسعه یافته شاهد نیروگاه‌هایی با میانگین راندمان ۶۰ درصد نیز هستیم.
طبق گفته‌های مدیر کل دفتر پشتیبانی فنی و پدافند غیرعامل شرکت تولید برق حرارتی، ظرفیت تولید نیروگاه‌هایی حدود ۲ تا ۳ هزار مگاوات است که گفته می‌شود راندمان ۲۵ درصدی دارند؛ بر این اساس با توجه به اینکه ظرفیت تولید کل کشور ۷۵ هزار مگاوات است باید گفت که سهم تولید برق این نیروگاه‌ها که تنها در ساعات پیک مصرف در فصول گرم از آنها استفاده می‌شود، کمتر از ۵ درصد است.
مهرداد تصریح کرد: با در نظر گرفتن این موضوع که سالانه ۴ تا ۵ هزارمگاوات به ظرفیت تولید بر کشور باید اضافه شود نوسازی این نیروگاه هزینه‌بر است. البته سال آینده نیروگاه‌هایی با راندمان ۶۰ درصد وارد شبکه تولید می‌شوند. این در حالی است که هزینه ایجاد شده در نتیجه خاموشی بیش از هزینه‌ای است که بابت استفاده از نیروگاه‌هاي کم راندمان می‌دهیم.

بر اساس گفته‌های وی، نیروگاه‌های سیکل ترکیبی کشور دارای راندمان ۵۰ درصدی هستند و به‌طور کلی باید گفت که میزان مصرف نیروگاهی به اندازه‌ای نیست که نتیجه صرفه‌جویی در آن موجب توسعه صادرات و تجارت گازی شود. البته صرفه‌جویی در مصرف گاز و اصلاح راندمان نیروگاه‌های کشور در نتیجه ارتقای فناوری یکی از اصول و قوانین لازم الاجرا است.

()