مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 314منبع: ايرنا
کد خبر : 10007114 07:42:00 | 1396/11/23

محققان دانشگاه بولدر کلورادو نوع جدیدی از پوست الکترونیکی انعطاف‌پذیر با قابلیت ترمیم و بازیافت کامل ساختند که در حوزه‌های متعددی ازجمله صنایع رباتیک و اندام‌های مصنوعی و همچنین تجهیزات پزشکی کاربرد دارند.

پوست الکترونیکی یک ماده شفاف است که می‌تواند عملکرد و ویژگی‌های مکانیکی پوست انسان را شبیه‌سازی کند. این پوست مصنوعی دربرگیرنده حسگرهایی برای اندازه‌گیری فشار، دما، رطوبت و جریان هوا است و چندین ویژگی منحصر به فرد دارد.

برای مثال این پوست مصنوعی از یک پلیمر شبکه‌ای پویا با پیوندهای کووالانسی تشکیل شده که با عنوان پلی‌مین شناخته می‌شود. همچنین به‌منظور افزایش استحکام مکانیکی، پایداری شیمیایی و رسانایی الکتریکی، سطح آن با لایه‌ای از نانوذرات نقره پوشیده شده است.
پیوندهای شیمیایی این پلیمر به گونه‌ای است که امکان ترمیم خودکار و بازیافت کامل آن را در دمای اتاق فراهم می‌کند. با وجود میلیون‌ها تن ضایعات الکترونیکی موجود در جهان، قابلیت بازیافت کامل این تجهیزات هم از دید اقتصادی و هم از دیدگاه زیست محیطی دارای آثار بسیار خوبی است.
به‌منظور بازیافت این پوست الکترونیکی، آن را درون محلولی قرار می‌دهند که موجب تجزیه پلیمر به الیگومرها و مونومرهایی می‌شود که در اتانول حل می‌شوند. نانوذرات نقره نیز در کف محلول ته‌نشین می‌شوند. از محلول به‌دست آمده می‌توان برای ساخت پوست الکترونیکی جدید استفاده کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.
()