مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 355منبع: ايرنا
کد خبر : 10007104 07:27:00 | 1396/11/21

محققان دانشگاه مریلند واقع در واشنگتن امریکا راهکار جدیدی را برای تولید چوب با استحکام سختی مشابه فولاد ابداع کردند.

این شیوه در واقع روشی برای افزایش تراکم چوب پیش از به‌کارگیری آن است. برای این منظور یک فرآیند دو مرحله‌ای اجرا می‌شود که در مرحله نخست آن قطعات چوب در ترکیب سدیم سولفیت و سدیم هیدروکسید جوشانده می‌شود تا لیگنین و همی سلولز از آن جدا شود. سپس چوب به‌دست آمده در گرما تحت فشار قرار می‌گیرد تا دیواره سلول‌های آن تخریب شده و نانوفیبرهای بسیار فشرده تشکیل شوند. محصول نهایی این فرآیند چوب بسیار فشرده است که 12 برابر محکم‌تر و 10 برابر سخت‌تر از چوب موجود در طبیعت است. این ماده بسیار پایدار بوده و یک رقیب جدی برای فولاد و حتی ترکیبات تیتانیوم محسوب می‌شود و حتی می‌توان آن را با فیبر کربن مقایسه کرد.

محققان برای آزمایش استحکام این ماده از پرتابه‌های مختلف استفاده کردند. در این آزمایشات با وجود این که پرتابه‌ها از درون چوب طبیعی عبور کرده و از طرف دیگر آن خارج می‌شدند، هنگام برخورد با چوب فشرده، کاملا متوقف شده و درون آن گیر کردند.
به گفته محققان این شیوه متراکم‌سازی را می‌توان برای انواع مختلف چوب به‌کار گرفت. برای شکل دادن به چوب کافی است در ابتدای فرآیند متراکم‌سازی، شکل موردنظر به آن داده شود. این نوع چوب فشرده در ساخت هواپیماها، اتومبیل‌ها، ساختمان‌ها و هر نوع مصنوعاتی که اکنون با استفاده از فولاد ساخته می‌شود، کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
()