مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
جمعه,3 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 3453منبع: امواج برتر
کد خبر : 10002211 10:08:00 | 1394/2/9

در حالي‌كه ثمره فناوري بايد رفاه بيشتر جامعه بشري باشد، فناوري‌هاي نوين هر يك به نوعي به محيط‌زيست آسيب وارد كرده‌اند و دست‌كاري‌هاي بشر در طبيعت به زيان‌ها و آسيب‌هاي غير‌قابل جبراني انجاميده است. آسيب‌هايي كه نه تنها رفاه بشر بلكه سلامت و زندگي او را با تهديد مواجه ساخته است. با اين حال چاره‌ا‌ي جز استفاده از فناوري‌هاي نوين وجود ندارد و بدون استفاده از آن‌ها هم زندگي بشر ممكن نيست و به‌عنوان نمونه‌اي از اين ناگزيري مي‌توان به تصميم ژاپني‌ها پس از سونامي تلخ اشاره نمود كه منجر به تعطيلي همه نيروگاه‌هاي اتمي در اين كشور شد و اكنون پس از گذشت زماني كوتاه، بدون توجه به اعتراض طرفداران محيط‌زيست و مخالفان استفاده از انرژي هسته‌اي به ناچار و با دستور نخست‌وزير ژاپن، دوباره فعاليت آن‌ها در دستور كار قرار گرفته است.

كشور ما يكي از آسيب‌پذيرترين محيط‌هاي زيست را در اختيار دارد. ما بيش از آن‌كه توليد‌كننده فناوري باشيم استفاده كننده و وارد كننده آن بوده‌ايم و اين موضوعي مهم است كه از اين به بعد بايد با وسواس بيشتر وارداتي كه محيط‌زيست را با خطر روبه‌رو مي‌‌كند دنبال كنيم و آموزش‌هاي محيط‌زيست را در رده‌هاي مختلف تحصيلي و اجتماعي به‌عنوان يك ضرورت گسترش دهيم. بايد به كودكان‌ و جوانان آموزش دهيم همه آن‌چه را كه به‌عنوان فناوري‌هاي نوين و مواد مصرفي در اختيار دارند، مي‌تواند آينده محيط زيست را به خطر بياندازد و بايد آن‌ها را به اين آگاهي نزديك كنيم كه محيط‌زيست يك كالاي مصرفي نيست، يك سرمايه و ضرورت است كه بايد براي آينده حفظ و ذخيره شود.

زمين بايد پاك بماند و در آن چشمه‌هاي پاك و رودهاي زلال جاري باشند. هوا، گياه، درخت و حيوان همه و همه از زمين سهم دارند. زمين فقط متعلق به ما نيست و بنابراين نبايد فقط در مالكيت ما باشد. بايد به مردم جامعه آموزش دهيم كه روي قانون چمن پا نگذارند1 و نخواهند مگس از سر انگشت طبیعت بپرد يا پلنگ از در خلقت برود بیرون.1

زمين زيستگاه همه موجودات است و تفاوتي بين ساخت يك كارخانه آلاينده در دامن طبيعت با صداي زوزه گلوله‌اي كه موجودي را قرباني مي‌كند يا تبري كه درختي را بر خاك مي‌اندازد وجود ندارد، همه در انديشه تخريب زمين گام بر مي‌دارند و همه‌ي اين گام‌ها بايد متوقف شوند.

رسم خوشايند زندگي1 را بايد فرا گرفت. بايد دانست خاموش كردن يك لامپ اضافي، خاموش كردن شعله‌اي است كه طبيعت را مي‌سوزاند و سوار شدن بر وسيله نقليه عمومي، نقش لبخند بر لبان كودكي است كه فردا متولد خواهد شد.

 بايد باور كنيم حفظ زمين و منابع آن فرمول پيچيده‌اي نيست، شايد پيچاندن چند درجه‌اي يك شير آب، يا شير گاز يك بخاري فرمول ساده يك زندگي در آينده باشد. در عوض بايد باور كنيم بازسازي محيط‌زيست فرمول پيچيده‌اي از تمام مجهولات جهان هستي است.

بايد باور كنيم راندمان 37 درصدي نيروگاه‌ها يك فاجعه است و تلفات بالاي شبكه‌هاي انتقال و توزيع برق، جنايت در حق محيط‌زيست است و طراحي و ساخت خودروهاي پر مصرف هديه دود و آلايندگي به شش‌هاي طبيعت و انسانيت است. بايد باور كنيم بيرون كشيدن نفت از اعماق زمين و سوزاندن بي‌مهابا و بدون برنامه‌ي آن بر هم زدن چرخه طبيعت است و پمپاژ آب از لايه‌هاي زيرين زمين و هدر دادن آن، تعادل زمين را بر هم مي‌زند.

بايد همان‌گونه كه كشتار پلنگ‌ها را رسانه‌اي مي‌كنيم، پرورش گل و گياهان ناپايدار و گران‌قيمت با مصرف بالاي آب در خيابان‌ها را هم محكوم كنيم و همان‌گونه كه كشتار غير‌اخلاقي سگ‌ها ما را ناراحت مي‌نمايد، كشت غير‌اخلاقي هندوانه و گوجه و چغندرقند در شرايط كم آبي هم ما را به فكر كردن وادار نمايد.

حفظ زمين و پاسداري از محيط‌زيست، همدلي و همزباني دولت و ملت را مي‌طلبد. دولت و ملت بايد با طبيعت هم‌زبان و هم‌دل شوند. زيست‌گاه امروز ما متعلق به همه كساني است كه هنوز نيامده‌اند، پس همه آن‌ها كه هستند، هر جا هستند بايد آن را براي آيندگان ذخيره كنند.

هر کجا هستم، باشم،

آسمان مال من است.

پنجره، فکر، هوا، عشق، زمین مال من است.1

 

1. سهراب سپهري

(0)